A Kései sirató 1935 decemberében íródott. József Attila életének utolsó éveiben sokat foglalkozott a gyermekként való létezés állapotával: elfojtott gyerekkori emlékek, vágyak szabadultak fel benne. Felnőttként arra vágyik, hogy úgy szeressék, mint egy gyermeket, vagyis oltalomra, védettségre van igénye. Ugyanakkor ezt szégyelli is, túl akar ezen lépni, mert tudja, hogy felnőtté kéne válnia. Most döbben …
