Biblia

Jézus egyik leghíresebb szónoklata A hegyi beszéd, amely részletesen olvasható Máté evangéliumában.

A hegyi beszéd (Mt. 5-7. fejezet)

Tartalma röviden: Bevezetés. Jézus felmegy a hegyre, leül, tanítványai odamennek hozzá. A sokaság lentről hallgatja tanítását.

Kik a boldogok?

Boldogok a lelki szegények, mert övék a mennyek országa
Boldogok, akik sírnak, mert ők megvigasztaltatnak.
Boldogok a szelídek, mert ők öröklik a földet.
Boldogok, akik éheznek és szomjaznak az igazságra, mert ők megelégíttetnek.
Boldogok az irgalmasok, mert ők irgalmasságot nyernek.
Boldogok a tiszta szívűek, mert ők meglátják az Istent.
Boldogok, akik békét teremtenek, mert ők Isten fiainak neveztetnek.
Boldogok, akiket az igazságért üldöznek, mert övék a mennyek országa.

8 boldog van: szegények, szomorkodók, szelídek, éhezők, irgalmasok, tiszta szívűek, békét teremtők, az igazságért üldözöttek.

Boldogok azok is, akiket Jézus miatt üldöznek és akikről mindenféle rosszat hazudnak, mert bőséges jutalmuk lesz a mennyben, hiszen a prófétákat is így üldözték.

Só és világosság. „Ti vagytok a föld sója”. Ha a só megízetlenül, akkor már semmire sem jó. „Ti vagytok a világ világossága”. A lámpást azért gyújtják meg, hogy világítson mindenkinek. Vagyis a keresztényeknek nem szabad elrejtőzniük, hanem az embereknek látniuk kell jó cselekedeteiket, hogy a mennyei Atyát dicsőítsék ők is.

A törvény magyarázata. Jézus elmondja hallgatóságának, hogy nem azért jött, hogy érvényen kívül helyezze az isteni törvényt vagy a próféták tanítását. Azért jött, hogy betöltse hivatását, a jövendölésből ugyanis minden be fog teljesedni. A törvényből semmi sem veszhet el.

„Megmondatott a régieknek”: ne ölj. Igen ám, de aki haragszik egy másik emberre, és ostobának vagy bolondnak nevezi, ugyanúgy méltó a törvényszéki eljárásra, mint a gyilkos, méltó a börtönre és a pokol tüzére. Tehát akire embertársainak panasza van, az béküljön ki ellenfelével, és csak azután hozzon ajándékot Isten oltárához.

„Megmondatott a régieknek”: ne paráználkodj. Jézus kifejti, hogy az is bűn, ha valaki a szívében vétkezik. Tehát nemcsak a konkrét paráznaság bűn, hanem már az is, ha valaki kéjvággyal tekint egy nőre. Aki nem tud parancsolni a szemének vagy a kezének, azaz a szeme vagy a keze bűnbe viszi, az inkább vájja ki a szemét vagy vágja le a kezét, mert jobb, ha egy vész el tagjai közül, mintha egész teste kerül a gyehennára.

„Megmondatott a régieknek”: aki elbocsátja feleségét, az adjon neki válólevelet. Jézus megtiltja a válást (a paráznaság esetét kivéve). Aki elválik a feleségétől, az házasságtörővé teszi a feleségét, aki pedig elvált asszonyt vesz feleségül, az maga is házasságtörővé válik.

„Megmondatott a régieknek”: ne esküdj hamisan. Jézus azt tanácsolja híveinek, hogy egyáltalán ne esküdjenek, de mindig azt tegyék, amit mondtak. Ha igent mondanak, az valóban legyen igen, a nem pedig valóban legyen nem.

„Megmondatott a régieknek”: szemet szemért, fogat fogért. Jézus ehelyett azt tanácsolja: „Annak, aki arcul üt jobb felől, tartsd oda másik arcodat is.” Aki el akarja venni az alsó ruhádat, annak engedd át a felsőt is. Ha valaki arra kényszerít, hogy gyalogolj vele egy mérföldet, akkor gyalogolj le vele kettőt. „Aki kér tőled, annak adj, és aki kölcsön akar kérni tőled, attól ne fordulj el.

„Megmondatott a régieknek”: szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet. Jézus ehelyett azt tanítja, hogy szeresd az ellenségedet is. Mert azokat könnyű szeretni, akik téged is szeretnek. Aki ellenségét is tudja szeretni, az tökéletes Isten szemében. „Szeressétek ellenségeiteket és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket.

Az adakozás. Amikor az ember adakozik, ne a nyilvánosság előtt tegye és ne kürtölje világgá, mert az csak képmutatás, ha valakinek az a fontos, hogy kegyesnek látszódjon és dicsérjék a jótékonyságáért. Az ilyenek Istentől nem kapnak jutalmat. Az adakozást titokban kell csinálni, mert Isten úgyis látja és tudja, másra pedig nem tartozik.

Az imádkozás. Ahogy az adakozást, az imádkozást sem a nyilvánosság előtt kell végezni. A képmutatók imádkoznak mások előtt, mert azt akarják, hogy az emberek ájtatosnak tartsák őket. A jó keresztény a szobájában bezárt ajtó mögött imádkozik titokban, mert Isten úgyis látja és hallja, másra pedig nem tartozik.

Az imának nem kell hosszúnak lennie: a bőbeszédű embert nem hallgatja meg Isten jobban, mint a szűkszavút. A mennyei Atya úgyis tudja, hogy az illetőnek mire van szüksége, még mielőtt kérnénk tőle. Ezért fölösleges a szószaporítás.

Az imádkozásra példaként Jézus elmondja a Miatyánk kezdetű imádságot, melynek szövege szerepel a Bibliában. Hozzáteszi, hogy aki megbocsát embertársainak, ha vétettek ellene, annak Isten is meg fogja bocsátani a vétkeit.

A böjtölés. Ahogy az adakozást és az imádkozást, a böjtölést is titokban kell végezni. A képmutatók eltorzítják az arcukat, hogy mindenki lássa, hogy böjtölnek. A jó keresztény böjtölését ne az emberek lássák, hanem csak Isten, aki azt is látja, ami titokban történik.

A bejegyzésnek még nincs vége, kattints a folytatáshoz!